РЕЄСТРАЦІЯ ФАКТОРИНГОВОЮ КОМПАНІЄЮ ПРАВА ВЛАСНОСТІ НА ІПОТЕЧНЕ МАЙНО ЯК БЛАГО ДЛЯ БОРЖНИКА
(покрокова інструкція)

   Дуже часто позичальники/іпотекодавці в один день (буває що й через рік) дізнаються, що нерухоме майно, яке вони передали в іпотеку вже не їхнє, а власником є іпотекодержатель (банк або частіше факторингова компанія, яка перекупила права по кредитному та іпотечному договору).
Першою емоційною реакцією людини, яка втратила своє житло є розпач (всьо пропало, шеф, всьо пропало  ), але […]


СТЯГНЕННЯ ПРОЦЕНТІВ ПІСЛЯ СПЛИВУ ПОЗОВНОЇ ДАВНОСТІ ПО ОСНОВНІЙ СУМІ (ТІЛУ) КРЕДИТУ (знову, а що робити?)

Я вже писав про неоднозначність (скоріше дурість) постанови ВСУ №6-249цс15 від 02.12.2015року. Тепер додалася аналогічна – від 29 червня 2016 року № 6-1188цс16. Правові позиції цих постанов дозволяють судам трактувати закон так, що після спливу позовної давності по тілу кредиту суд повинен стягувати проценти і пеню до моменту повного повернення (до смерті і довше, як […]


ЯК МАЄ ВИЗНАЧАТИСЯ В РІШЕННІ СУДУ ПОЧАТКОВА ЦІНА У РАЗІ ЗАДОВОЛЕННЯ ПОЗОВУ ПРО ЗВЕРНЕННЯ СТЯГНЕННЯ НА ПРЕДМЕТ ІПОТЕКИ

   Одним із спірних питань судової практики є вимога ст. 39 Закону про іпотеку щодо зазначення у рішенні суду початкової ціни предмета іпотеки для його подальшої реалізації.
Позивачі-іпотекодержателі (банки, факторингові компанії), а часто і суди припускаються в цьому питанні ряду типових помилок.
Положеннями частини першої статті 39 Закону «Про іпотеку» передбачено, що в разі задоволення судом позову про […]


ЗАХИСТ ВІД ПОВТОРНОГО ПОЗОВУ БАНКУ ПРО СТЯГНЕННЯ КРЕДИТНОГО БОРГУ

Дуже часто банки, отримавши судове рішення про дострокове стягнення всієї суми заборгованості за кредитним договором, на цьому не зупиняються.
Навіть сплата заборгованості позичальником в процесі виконавчого провадження не гарантує, що банк погодиться вважати кредитні відносини припиненими і погодиться на звільнення майна з-під застави/іпотеки.
Якщо виконання рішення затягується, непоодинокими є повторні позови з-боку банку про «достягнення» сум нарахованих відсотків, пені, інфляційних втрат за період від прийняття першого судового рішення аж до повного його виконання.


ЧИ ПРИПИНЯЄ ІПОТЕКУ ПРОПУСК КРЕДИТОРОМ СТРОКУ ПОЗОВНОЇ ДАВНОСТІ?

    Певний час мене «мучить» питання: чи припиняється іпотека внаслідок пропуску кредитором строку позовної давності в т.ч. при відмові банку в задоволенні позову про зверенення стягнення на предмет іпотеки чи про стягнення заборгованості за кредитним договором з підстави пропуску строку позовної давності. Чіткої відповіді я довго не знаходив ні в юридичній літературі, ні в судовій […]


Вибрані правові позиції і судова практика в справах по застосуванню позовної давності

Часто пропуск банком позовної давності є «рятувальним колом» для позичальника, яке звільняє його від усіх проблем по кредиту.

Позовна давність – це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу – ст. ст. 256, 257 ЦКУ.

Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові (ч. 4 ст. 267 ЦКУ).


Подружжя у кредитних відносинах

Кредитні відносини та подружні стосунки досить тісно поєднані між собою та можуть зіграти ключову роль при вирішенні боргових зобов’язань по кредиту.
Для початку обов’язковою умовою поєднання цих двох на перший погляд різних правовідносин є факт укладення кредитного договору та перебування у шлюбі або проживання однією сімєю.


Факторинг у кредитних відносинах: на що слід звернути увагу боржнику

Враховуючи наявність значної кількості валютних кредитів в Україні та стрімке падіння гривні, на сьогоднішній день банківські установи та їх клієнти (боржники по валютним кредитам) опинилися в колапсі. Громадяни, отримуючи доходи в гривнях, неспроможні погасити валютні кредити, які за декілька місяців виросли майже в чотири рази. З другої сторони банківські установи та інші фінансові інститути, також знаходяться на межі банкрутства.


Захист від повторного позову банку про стягнення кредитного боргу

Дуже часто банки, отримавши судове рішення про дострокове стягнення всієї суми заборгованості за кредитним договором, на цьому не зупиняються. Навіть сплата заборгованості позичальником в процесі виконавчого провадження не гарантує, що банк погодиться вважати кредитні відносини припиненими і погодиться на звільнення майна з-під застави/іпотеки.


Як уникнути сплати податку з доходів фізичних осіб при прощенні банком частини боргу за кредитним договором

Криза неплатежів за кредитними договорами часто змушує банки йти на поступки боржникам у формі реструктуризації кредитної заборгованості, яка, як правило, відбувається шляхом прощення частини боргу відповідно до ст. 605 ЦКУ, або за домовленістю сторін відповідно до ст. 604 ЦКУ. В результаті цього позичальник сплачує частину боргу, а інша частина списується (анулюється) банком.